راهنماي جستجو راهنماي جستجو

جستجو :

اکثر کاربران کتابخانه به منظور استفاده از منابع کتابخانه وارد پورتال مي شوند. به منظور دستيابي سريعتر به اطلاعات و راهنمايي بهتر کاربران براي رسيدن به منابع کتابخانه، جستجو در پورتال به 5 قسمت تقسيم کرده ايم.

1- جستجوي ساده: در جستجوي ساده کاربر اين امکان را دارد که به سادگي و با انتخاب نوع مدرک مورد نظر جستجوي خود را براي رسيدن به مدرک مورد نظر انجام دهد. کاربر اين امکان را دارد که مدخل جستجوي مورد نظر ( فيلد آزاد ، عنوان ، پديدآور و ...) و نوع ساختار جستجوي ( کلمه يا عبارت) خود را انتخاب کرده و به سادگي به مدرک مورد نظر برسد.همچنين در اين قسمت امکان مرور بر روي مدارک نيز وجود دارد.(عنوان ، موضوع و پديدآور)

2- جستجوي پيشرفته: طرز کارکرد با جستجوي پيشرفته شبيه به جستجوي ساده بوده ولي با امکانات بهتر در جهت تسريع رسيدن به مدرک مورد نظر کاربر. جستجوي پيشرفته اين امکان را به شما مي دهد که در سه فيلد مجزا با استفاده از عملگرها ( و ، يا ، بجز) دقت جستجوي خود را افزايش داده و شما را سريع تر به مدرک مورد نظر مي رساند. همچنين در اين قسمت شما امکان جستجو بر اساس سال نشر، محل نگهداري، زبان و حتي جستجو فقط در مدارکي که منابع ديجيتال دارند، را داريد.

3- جستجوي تمام متن: جستجوي تمام متن اين امکان را به شما ميدهد که در داخل کتاب هايي که منابع ديجيتال آن در داخل سيستم کتابخانه وجود داشته باشد، جستجو را انجام دهد و نتايج جستجو را تا کلمه مورد نظر با استفاده از هاي لايت به شما نمايش مي دهد و به شما در داخل کتاب نيز قابليت تغيير جستجو را مي دهد.

4- جستجوي منابع ديجيتال: جستجوي منابع ديجيتال اين امکان را به شما مي دهد که بر روي عناوين منابع ديجيتال نيز جستجو داشته باشيد. همچنين در اين قسمت مي توانيد با استفاده از فيلدهاي نوع (متن ، فيلم ، صوت و ... ) ، زبان، رنگ و نوع ماده آرشيوي جستجوي خود را محدود تر کرده تا سريع تر به مدرک مورد نظر برسيد.

 5- جستجوي صفحه اصلي ( جستجوي يکپارچه) :

  • جستجوي کتابشناختي

در اين جستجو سعي شده که فيلدهايي که در جستجو ها (ساده و پيشرفته) بيشترين استفاده را دارا هستند در يک پنجره کوچک در اختيار کاربران قرار داده شوند تا کاربران وارد قسمت هاي جستجوي تخصصي نشوند و کاربر بتواند به سريع تربن حالت ممکن به مدرک مورد نياز خود برسد.

همچنين در اين قسمت اگر کاربر مدخل جستجوي خود را تغيير دهد و کتابخانه مورد نظر را انتخاب کند، مي تواند در همان صفحه مروري بر روي عناويني که در کتابخانه وجود دارد را داشته باشد.

  • مرور

در اين قسمت کاربر مي تواند تمامي فيلدهايي که توسط کتابدار براي او مشخص  و انتخاب شده است را به روش کلمه اي و يا الفبايي مرور کند.

 

  • پايگاه هاي مدارک

در اين قسمت کاربر مي تواند از پايگاههايي که بر اساس نوع مدارک کتابخانه دسته بندي شده اند بازديد نمايد.

  • پايگاه هاي الکترونيک

در اين قسمت کاربر مي تواند از پايگاههايي الکترونيک موجود در کتابخانه که بر اساس نوع مدارک کتابخانه دسته بندي شده اند بازديد نمايد.

  • تازه ها

بخش تازه­ هاي موجود در پورتال، امکان مشاهده تازه ­هاي نشر مانند فهرست کتاب­ هاي فارسي و لاتين جديد، منابع چاپي، پايان نامه­ ها، نشريات و همچنين تازه­ هاي منابع ديجيتال و ... را فراهم مي­کند. شايان ذكر است كه هر كتابخانه مي­تواند تعريف خاصي را از تازه ­ها داشته و در سيستم اعمال نمايد. تا با توجه به آن، تنظيمات اطلاع­ رساني تازه­ هاي نشر صورت پذيرد. البته اطلاعات تازه ­هاي نشر مي­تواند به صورت RSS  نيز تعريف و در اختيار علاقه‌مندان قرار گيرد.